Bronserad. Soffa och ett par fåtöljer. Rik dekor av bårder, rosor, blad m m. Svängda karmar, sarger och ben. Lösa stoppade sittplymåer. Soffans l 140.
Slitage, smärre skador, bronseringsbortfall. Klädseln med fläckar och skador. Textilbårderna har släppt.