URNOR, ett par samt SKRIN med LOCK, porslin. Sèvres-stil, 1900-talets första hälft.
Urnorna i mediciform med rik gulddekor och infälld polykrom bemålning av stridsscen mot vinröd fond. Kvadratisk fot av brons samt hänklar i form av svanhuvuden med palmettanfanger. H 23. Skrinet ovalt med liknande dekor, 23x14, h 10.
Bruksslitage.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?