Rund fot. Urnformade, svängda hänklar. Lock med knopp. Rik dekor av girlander, akantusblad samt ansiktsmaskaroner. H 36.
En saknar lock. Kraftiga sprickor med lagningar. Dekoren med slitage. Krackelerad.