Ströskedarna av modell "Gammalfransk" resp "Svensk rund", såssleven med svarvat träskaft avslutat med benknopp. L 17-20,5.
Slitage, graverade initialer resp namnstämplar, en strösked med lagning, såsskeden med sprucket skaft.