Ek. Ovalt bord med raka ben. L 140, B 100, H 75.
6 st stolar med genombruten rygg. Klädd sits.
Skåp med uppsvängtkrön med parställda dörrar med bakomliggande hyllor. Underdel med två lådor. Under parställda dörrar med bakomliggande hyllor. L105, B 38,5, H 186. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Iläggskiva saknas. Blekt.