Ek. Omfattande bord, 2 karmstolar och 8 stolar. Stolar med fast stoppad sits, delvis klädd ryggbricka. Rikligt skuren dekor. Bord med rutlagt fanér. L. 140. B 109. H 80. 2 utdragbara skivor vardera 60. Total L ca 260.
Bordet med fanerskador och lösa bitar. Repor. Slagmärken. Klädsel med slitage.