Båda cylindergång. Ett ur 14k med integrerat broschhänge 18k, vikt hänge ca4g. Mormorsur med pärlringar och emaljboett, double. Diam 2,9 resp 2,7.
Ej funktionstestade. Slitage, bucklor, pärlor saknas.