CARL LARSSON, tillskriven, kolteckning, bär sign.
Kvinnostudie. Text på teckning: Ferrier vous faites des progrés inormed, je vous en fais mes compliments. 64 x 46.
Pappersskada. Några repor. Fläckar. Ej examinerad ur ram.
A tergo: Vi göra enorma framsteg. Jag ger er mina komplimanger därför.
Samt text: Jag tror att denna teckning är gjord av min far Carl Larsson och att signaturen är äkta. Lisbeth Brunkman. Djursholm 27/3 1968.