Mönsterlagt fanér, svängd form, tre lådor, klaff med innanför liggande inredning av 11 lådor resp fack. Mässingsbeslag. L 95, b 35-77, h 109. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, fanérskador och fanérbortfall varav flera bitar medföljer. Senare beslag, omarbetad bla invändigt.