Fanerat med mahogny. 2 pelarfötter med hjultrissor. Beställt och ritat av arktitekt Nils Lindell för Boet, Göteborg. L 200. B 110. H 74.
Repor. Fläckad skiva. 1 ben med skador, bitar saknas. Iläggsskivor saknas.