YNGVE LUNDELL, skulptur, bronserad tenn, utförd 1985.
"Optimistorkestern" minityr av offentlig skulptur i Malmö, l 22,7. Signerad etui medföljer.
Repor.
Förlagan står på Södergatan i Malmö. Skulpturen placerades ut i samband med att Södergatan gjordes om till gågata.