Urna med tre handtag. Utsida målad i terrakottafärg och invärtes blank olivfärgad glasyr. Dekor med organiska ornament. H. Ca 22,5 cm.
Slitage. Sprickor. Invärtes Krackeleringar. Färgbortfall. Nagg.