Förgyllt och bronserat. Skiva uppburen av lyra samt flankerande runda pelare. Skiva i trä med vitmålad marmorimitation. Svartmålad bottenplatta. L 94, B 47, H 83.
Färg och förgyllningsbortfall. Smärre sprickor. Ställvis slitage.