Betsad björkt samt flätad rygg. Sitsar med tygklädsel. Brickmärkta "R3 6730-C13 13B"
Senare klädsel. Viss slitage, skador på flätningen. En stol med senare sits.
Proveniens: beställda av Carl Brolin, brickmärkta 320817.