Spegel med ram i bronserat trä, flankerande kolonner, genombrutet krön med form av rocailler. Bord med skiva i vitspräcklig marmor samt bas i bemålat trä. L 72, b 37, h 283.
Ej ursprungligen sammanhörande. Slitage, sprickor, lagningar, slitage på bronsering, repor. Skiva med nagg.