Mahogny. Rund skiva i vit marmor uppburen av rund svärtad kolonn. Fyrpassformad sockel på fyra förgyllda tassfötter. Diam 100, H 77.
Sockel med sprickor. Fanérskador. Rangligt. Skiva med smärre nagg och repor. Underrede och skiva ursprungligen ej sammanhörande.