Indelat i 2 rum. Möbler i Karl Johansstil bl a soffa, 2 bord samt 6 stolar, säng och byrå. Diverse miniatyrtillbehör. 3 dockor, varav 1 biskvi och 2 med vaxhuvuden i tidstypiska kläder. L 61. B 41. H 110. Nyckel finns.
Skåpet med skador. Repor. Sprickor. Vaxdockorna med krackelyr. Biskvidocka med skador. Knopp saknas på byrån.
Enligt uppgift tillverkat på Landskronas Fängelse som gåva till läkare.