Klart glas, dekor av svart och gult glas. Signerad Sg. Strömbergshyttan 1988, Unik, HS-LP-MS, Erik Höglund. H 15, Diam 30.
Repor på undersida samt ett par repor på nedre del. Spricka på insida av bräm.