Valnöt. Uppfällbar spegel samt fack under uppfällbar skiva. Två lådor i fronten samt utdragbar skiva. Mässingsbeslag. L 75, b 45, h 69. Nyckel finns.
Lagningar, löst spegellock, skador, kraftigt renoverad, blekning, orangrepp. Ett beslag saknas samt ett löst.