Mörkblåmelerad botten med polykroma, stiliserade blomrankor, blommor och s-mönster. Mörkbrunmelerad huvudbård med stiliserade blommor.
Slitage, obetydligt smutsig,ställvis lite fälld, obetydliga lagningar. Långsidorna med smärre skador.