Fiol- och gammalsvensk modell. Bl a C O Holm, Vadstena 1816-1848 (L 21), Henrik Nourin, Norrköping 1777 (L 20,5), Anders Isleben, Norrköping 1798 (L 20,5) samt 1779 (L 20).
Bucklor och slitage. Samtliga med graverade monogram.