Rak form med avfasade hörn och droppbeslag. Tre lådor samt mässingsbeslag. Fanérad med björk, mahogny m m. L 95, b 48, h 83. Översta lådan med bläckinskription "Stockholm den 6 Februari denna byrå har jag kiöpt år 1786 af schatullmakaren mäster Tolfström för tio riksdaler Erik Nordberg".
Slitage, sprickor samt fanérskador. Omfattande renoverad och kompletterad. Beslag utbytta samt beslag saknas. Nyckel saknas.
Tolfström var gesäll hos Gustaf Foltjern omkring 1775.