Muut
292405

August Strindberg

(Ruotsi, 1849-1912)
August Strindberg
(Ruotsi, 1849-1912)

STRINDBERGIANA, foto, brefkort, programblad och kuriost om "Svarta Fanor".

Kuriosaplock innefattar det så kallade "Smekmånadsfotot av Harriet Bosse", kopia efter glasplåt, bildstrl. 17,5x12,5.

Handskriven lista i original, möjligen skriven av August Strindberg, informerar om personerna som i "Svarta Fanor" blir avrättade, bladstrl. 17,5x11,5.

Ett brefkort skickat från Strindberg till fröken Charlotte Winbergh i Uppsala, 9x14.

Medföljer gör två hälsningar från Strindbergs dotter, Anne-Marie Hagelin samt foto av en bild tagen av Rosalie Sjöman som har tagit en bild av August Strindberg, detta är en bild av en bild, tagen av Tom Manhof, förste fotograf på Rikspolisstyrelsen. Rosalie Sjöman tog fotot 1884, samma år som Strindberg blev åtalad för novellsamlingen Giftas.
Medföljer gör också ett programblad från turnén 20-30 April 1911 med Strindbergs "Gustaf Vasa" och "Erik XIV" (Porträttet på programbladet är taget av Herman Hamnqvist, originalet säljs separat på nr. 291556).

Smärre slitage, enstaka små skador.

Lähtöhinta
2 000 SEK