OLLE ALBERIUS, vas, glas, "Virvel", Orrefors, sign.
Blå glasmassa i hexagonal form med virvlar i klarglas. Sign och märkt "Orrefors Gallery -88 928690 Olle Alberius 47-75". H 18.
Bruksslitage.
Modellen avbildad i produktkatalog "Orrefors Gallery ´88", sid 7, Halmstad, 1988.