Stomme i förgylld metall och alabaster, behängd med olikformade prismor, bl a droppformade. Svängda ljusarmar för tolv ljus. Dekor m lejon och kedjor.
Slitage, prisma saknas. Kompletterad, vissa prismor ej ursprungliga.