Troligen teak. Hurts med tre lådor. Baksida med skåp samt hylla. L 137, b 79, h 74. Skrivbordsstol ek med skinnsklädsel. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Spricka. Skrivbordsstolen med torr stoppning, sprucket skinn.