Urhuset krönt av sittande kvinna av bronserad metall. Urverket märkt H & F, Paris. Beslag och listverk av mässing. H 42. Pendel finns.
Nagg. Repor. Listverk sitter löst. Kantskador. Ej funktionstestad.