Fanerad med mahogny. Bemålad urtavla märkt Ja:s Galloway, Leeds. Uppsvängt krönt. Lod finns. H 236.
Fanerskador. Lösa delar. Pendel saknas. Lås i dörr saknas. Sprickor. Bakben saknas. Visare defekt. Funktion garanteras ej.