JOHAN BAPTISTA HOMANN, atlas, Maior Atlas scholasticus ex triginta sex generalibus et specialibus Homann hei, 1752.
Handkollorerade dubbelsidiga kartor.
Kraftigt slitage, revor, veck, vissa lösa blad, ej genom gången, malskador.
Homanns Maior Atlas publicerades för första gången 1716.