SPEGEL, Louis XVI, 1700-talets slut, troligen Danmark.

Skuret genombrutet krön i form av en urna samt festonger upphängd på urnan. Raka sidostycken. Två delat fasett slipat glas. Avslutas med bandrosettfestong. Öglor i smidesjärn. L ca 65, H ca 147.

Bruksslitage. Äldre lagning. Spår av original förgyllning. Det undre glaset något senare. Glaset något anlupet. Kredering saknas på några ställen.

Lähtöhinta
8 000 SEK