Över och underskåp med dörrpar, varav det övre dörrparet med spröjsat glas. Bakomliggande hyllplan. Skuren dekor med blommor. L ca 107, B ca 33, H ca 181. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken och repor. Senare bemålning. Senare nyckelskyltar. Lös kantlist. Ett glas spräckt, vänster dörr högst upp. En utbytt fot samt senare topplatta.