HANNA WINGE, olja på duk, sign o dat 1870.
"Den ovälkomne gästen". 24 x 31.
Krackelyr, retuscher.
Troligen omnämnd i L Dietrichsons dödsruna över konstnärinnan i tidskriften Dagny 1896, s 113, benämnd som "Den ovälkomne gästen", såld till Göteborg 1870.