Mahogny. På lejontassar, i stammen skåp med tempel liknande krön i kolonialstil. H ca 225cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Torksprickor.
Enligt uppgift utställd på Stockholmsutställningen 1897.