Blåvit dekor. Kendy, Arita, Japan 1700-tal, fat, vas, ett par koppar, skålfat, södra Kina. H 5-21.
Slitage, nagg, krackelyrer, tillverkningsdefekter. Kendyn med sekundärt metallmonterad pip. Kopparna med sprickor.