Fanér av valnöt, rundade hörn, låda i kortsidan, draghandtag av mässing, fyra svängda ben med avslut i form av djurklövar. L 66, b 49, h 65.
Hårt slitage, sprickor, fanérskador med bortfall, möjligen innehållande delar från ett äldre bord. Lås saknas. Nyckel saknas.