Valnötsrot samt valnöt. Fyra klaffar. Kant med skuren symmetrisk dekor. Kanylerade ben med skurna detaljer. På hjultrissor. L 45 (25x2), B 46 (25x2), H 78.
Smärre fanerskador. Sprickor. Bruksslitage.