VAS, glas, "Pärlfiskare", Vicke Lindstrand, Orrefors, 1930-tal.
Cylinderformad, optikblåst, på svart rund fot, slipad och graverad dekor i form av en dykande mansfigur. H 18. Märkt OF Hu 97. Orrefors L. 1304.KR.M. (gravör Karl Rössler).
Slitage. Repig undersida. Repor. Invändig beläggning.