Bronserat och förgyllt, skuren dekor i trä i form av band- och äggstav, kannelerade överkragade ben. Skiva av kalksten. L 96,5 b 52 h 80 (inkl skiva).
Ett bakben senare. Slitage. Ostadigt. Skiva med slitage och nagg.