Bl a valnöt. Uppsats med två lådor. Två lådor i sargen, en med skrivinredning med intarsia dekor. Skiva klädd i grön filt. Kopplade ben med skuren dekor. Mässingbeslag. L 61, B 48, H 106. Nyckel finns.
Sprickor. Repor. Slitage. Märken. Fuktfläcker.