Troligen skulpturdetalj från byggnad eller statyfundament. Föreställande man med helskägg och hår med blomma och bockhorn. H 19.
Hårt slitage, fläckar, skador, avslagna delar.
Enligt uppgift upphittad på Forum Romanum i Rom. Därefter som gåva till Postorderdirektör Oscar Ahrén och sedan hans arvingar.