Rektangulär med inläggningar av bla koppar, infälld miniatyr under glas med motiv av Konungens Paviljong i Hagaparken, svängt mässingshandtag. L 13.
Slitage, nagg, glaset skadat och spräckt. Miniatyren något skadad med färgbortfall.