Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

FÅTÖLJ, "Spider Roto", Kenneth Bergenblad, Dux, 1988.

Blixtlåsförsedd, avtagbar skinnklädsel. Rotopelare i förkromad metall, fot av grålackerad plåt.

"Spider Roto" formgavs 1987. De två första prototyperna hade en plan svartlackerad bottenplatta vilken byttes ut mot den svagt konformade fot som auktionens exemplar vilar på. Till Bra Bohags kollektion 1988/89 lanserades en liten provupplaga om ca 25 exemplar. Därefter gick modellen ur produktion.

Möbelformgivaren Kenneth Bergenbladhs alster är idag relativt sällsynta på auktionsmarknaden. Detta trots att han tillsammans med Bruno Mathsson och Sam Larsson utgjorde basen för Dux möbelprogram under andra av halvan av 1970-talet och hela det därpå följande decenniet. Efter utbildning vid bland annat Carl Malmstens Capellagården på Öland arbetar han sedan 1968 som möbelformgivare. Åren mellan 1978-1993 var han anställd som chefsdesigner vid Dux Industrier och är idag verksam som frilansande formgivare. 2011 uppmärksammades han för sin separatutställning "Sitt vackert" på Trelleborgs Museum.

Auktionens modell, "Spider Roto" är en variant på storsäljaren "Superspider" från 1986, en stoppad vilfåtölj på kopplad benställning. För Dux har Kenneth Bergenbladh även ritat bland annat kontorsstolen "Herkules", 1978, fåtöljen "Spider", 1982, vilstolen "Eagle", 1984 samt serveringsvagnen "Donna", 1986.

I samband med Svenska Möbelmässan 1980 skrev Lars Bulow i Svenska Slöjdföreningens tidskrift FORM, följande:

"Kenneth Bergenblad, anställd formgivare hos DUX i Trelleborg, har kommit lite i skuggan av den store Bruno Mathsson. I år stal Kenneth något av intresset genom sin nya eleganta fåtöljserie CICERO. Bekväma stoppmöbler för offentlig miljö, men kanske framför allt för den anspråksfulla hemmiljö som DUX alltid placerar in sina möbler i, och som ibland gör det så svårt att urskilja enstaka russin."

Bruksslitage, något rank.

Lähtöhinta
4 000 SEK