Trären. Rundad rygg. Svängda ben. Skuren dekor av bl.a. fleuroner. Klädd sits. Sign ES på bägge bakben samt märkt med Stockholms stolmakarämbetes pappersetikett.
Omfattande lagningar och skador. Sprickor. Klädsel med fläckar. Borttagen originalfärg.