Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

Carl Trägårdh

(Ruotsi, 1861-1899)
Carl Trägårdh
(Ruotsi, 1861-1899)

CARL TRÄGÅRDH, olja på duk. Sign.

Landskap med popplar, Frankrike. A tergo med sterbhusstämpel undertecknad av Göthilda Lidman född Trägård. 47,5 x 61.

Krackelyr. Duklagning. Ytrispor.

Alkuperä - Provenienssi

Göthilda Lidman född Trägårdh
Författaren, journalisten och konstvetaren Gunnar Mascoll Silfverstolpe(1893-1942), från 1920 intendent på Kungl. Husgerådskammaren och Kungl. Konstsamlingarna, överintendent 1936; hans auktion, Stockholm, Bukowskis, 7-8 oktober 1942, nr 3, där köpt av herr Hammarström.

Näyttelyt

(Möjligtvis) Malmö, Malmö museum, Carl Trägårdh 1861-1899, Minnesutställning, oktober 1945.

Muut tiedot

Enligt L Hagerf, Carl Trägård. En svensk impressionist, 1946, når Trägård 1890-91 en höjdpunkt i sitt konstnärsskap "i en klass för sig". Enligt Hagerf skedde vändpunkten i Trägårds konstnärliga utveckling då han samma år uppsökte Claude Monet i Giverny. Monet ägnade sig vid denna tid uteslutande åt att måla öppna fält, som i bakgrunden begränsades av popplar. Flera av Trägårdhs målningar från denna tid uppvisar liknande motiv. Under året blir hans sätt att komponera alltmer besläktat med de franska impressionisterna. Koloriten är också en annan än förr, färgen stegras i ljushet och når en ny intens.

Lähtöhinta
6 000 SEK