Fragmentarisk. Flandern, delar från omkring 1700. Verdure, polykromt grönskande landskap med stora blommor och fåglar.
Reducerad och ihopsydd, obetydligt slitage, smärre skador och malskador, ivävda partier, bård saknas, senare lisière.