Mahognyfanérad. Fyra lådor samt klaff med bakomvarande skrivinredning. L 125, b 54, h 140. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fanérskador och sprickor samt mindre lagningar. En knopp saknas samt flera knoppar med skador på invändiga lådor.