Soppslev med svarvat trähandtag, Carl Johan Forsberg, Skellefteå 1872, matkniv med järnblad, Gustaf Folcker, Stockholm 1840. Två matskedar, fyra dessertskedar modell "Svensk spetsig", 6+6 mockaskedar, två udda skedar av norsk modell, helförgylld saltsked, tespindel med svarvat träskaft, Gustav Möllenborg, Stockholm 1848. L 9-42.
Slitage, gravyrer och stämpelmärkningar. Tespindelns handtag avkortat.