Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

BESTICKSERVISDELAR, silver, ca 58 delar, mest Carl Gustav Grönvall, Stockholm, 1820-tal. Vikt ca 2,724g.

Besticken bär adliga ätten Reuterskiölds vapensköld samt stämplade Gimo.
13 dessertgafflar.
12 dessertskedar.
10 dessertknivar + ett skaft, utan Gimostämpel. Gustav Möllenborg, Stockholm,1908.
14 matskedar.
9 matgafflar

Bruksslitage. En matgaffel trasig.

Alkuperä - Provenienssi

Gimo herrgård.

Lähtöhinta
12 000 SEK