Fanerad med bl a plommon och valnötsrot. Bukig svängd front och sidor, tre lådor, träfanérad konturerad skiva, intarsia, förgyllda bronsbeslag. L 116, b 59, h 91. Nyckel finns.
Lagade ben, kompletterad, sprickor, smärre fanérskador, lös del.