Förgylld samt bronserad vitmetall, sten. Sittande antikiserande kvinna kröner urhuset. Urtavla i vit emalj. Pendel medföljer. L 45, h 46.
Slitage, skav, färgbortfall, repor, urtavlans glas samt bakstycke saknas, dekorelement saknas. Senare förgyllning samt bronsering. Nyckel saknas.